Tento taliansky dezert je kombináciou piškót-savoiardi, ktoré sú máčané v likéri a vrstiev vaječnej peny-pasticciera. Názov je odvodený od slova ,zuppare, čiže namáčať. História tohto dezertu je sporná, ale najpravdepodobnejšia verzia je, že pochádza z anglického receptu, ktorý bol časom pretváraný do dnešnej podoby. Pri jeho výrobe sa pôvodne používa likér Alkermes, ktorý sa začal vyrábať v 19. storočí z parazitného hmyzu Kermes vermilio obsahujúceho látky karmínovej farby.
Krém:- 1 liter mlieka
- 6 žĺtkov
- 6 polievkových lyžíc práškového cukru
- 2 polievkové lyžice hladkej múky
- vanilkový extrakt
- 1 citrón
- čokoláda
Krém som pripravila z litra mlieka, ktoré som nechala zovrieť spolu s kôrou z jedného citróna. Keď bolo mlieko zovreté, stiahla som ho z plameňa a nechala som ho asi 10 minút chladiť.
Medzi tým som si vyšľahala žĺtka s cukrom do penista a pridala som dve lyžice múky.
Túto zmes som naliala do teplého mlieka, z ktorého som predtým vybrala citrónová kôru a všetko som premiešala. Pridala som extrakt z vanilky a znova varila na miernom plameni až do zhustnutia. Pozor, konzistencia krému je ako mierne hustý puding. Z krému som odobrala polovicu a pridala som do nej asi štvrťku 90% čokolády. Vanilkový aj čokoládový krém som nechala vychladnúť, pričom som ich občas premiešala, aby sa nevytvorila na povrchu kôra.
Do formy s vyššími bokmi s rozmermi 20x30 cm som dala prvú vrstvu piškót namočených v alkohole a poliala som ich čokoládovým krémom, na ktorý som poukladala nasekané jahody. Takto som striedala vrstvy krémov, piškót a jahôd až po vrch formy.
Zuppa inglese je vhodné dať aspon na 4 hodiny do chladničky, ale najlepšie je pripraviť si tento dezert deň vopred.
Na záver už snáď len dodám, že sme ho jedli na raňajky, na obed a teraz si ho ešte dám aj na večeru takže o kvalitách tejto dobrôtky netreba viac písať.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára