Vanilka je popínavá orchidea, ktorá rastie do výšky niekoľkých metrov. Jej plodmi sú dlhé čierne struky plné voňavích lepkavých semien, ktoré sú nositeľmi vanilkovej arómy. Charakteristickú chuť dáva vanilke vanilín a vôňu vanilkové silice a piperonal alebo heliotropín, ktorý má silné aromaterapeutické účinky, ktoré zlepšujú náladu.
Oficiálne meno dostala vanilka až v roku 1754 a to odvodením z latinského slova vaina = vagína (puzdro). Bourbonská vanilka má pomenovanie po ostove Reunion v minulosti nazývaný Ile Bourbon.
Vanilka na ostrove Reunion |
Avšak vysoká cena vanilky dohnala priemysel k výrobe náhrady-syntetického vanilínu, ktorý je vyrobený z lignínu a ten je vedľajším produktom pri výrobe papiera a celulózy.
Vanilka je obľúbená korenina v potravinárskom priemysle i v domácej kuchyni. Vanilková príchuť sa dodáva pridaním vanilkového extraktu alebo varením vanilkových strukov rozdelených na polovicu. Dodá jedlám žltkavé zafarbenie a aromatickú chuť. Vanilkový extrakt je vhodné pridávať do múčnikov, drobného pečiva, ale aj do pudingov, krémom či zmrzlín. Doma si ho vyrobíme lúhovaním vanilkových strukov v alkohole. Do pol litra vodky pridáme na kúsky nakrájané tri struky vanilky, aby vône z nej prenikli do alkoholu a po dobu piatich mesiacov ich v chladničke lúhujeme, pričom tekutinu každý deň premiešavame.
Krásnu arómu našich múčnikov dosiahneme rovnako pridaním domáceho vanilkového cukru, ktorý si vyrobíme zmixovaním 300 g kryštálovehé cukru a jedného struku bourbonskej vanilky. Takto pripravený vanilkový cukor uložíme v hermeticky uzavretej nádobe a po krátkom čase keď je cukor nasýtený vôňou prírodného vanilínu ho môžeme používať.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára